محدودیت تحقیق چیست؟

محدودیت تحقیق چیست؟

معمولا محققان در تحقیقات خود با محدودیت هایی روبرو می شوند که بخشی از آنان در ابتدای کار نیز خود را نشان می دهند . رکن اصلی هر پژوهش، دسترسی به آمار و اطلاعات است. در این راستا، دستیابی به کتب ، مجلات ، آمار ، بانکهای اطلاعاتی و … در کشورمان سهل و آسان نیست. کمبود هر یک از خدمات تحقیق از یک سو و برخورداری از یک فرهنگ غلط از سوی دیگر، سبب خودداری افراد و موسسات از استفاده آسان یافته هایشان شده است.

لازم به ذکر است، متغییرهای ناخواسته که ممکن است حاصل طرحها و روش های ویژه ای باشند که در تحقیق بکارگرفته می شوند ، غالبا به گونه های مختلف ، اعتبار درونی و بیرونی تحقیق را به مخاطره می اندازند . باید آگاه بود که در تحقیقات علوم رفتاری، کنترل یا حذف کامل این نوع عوامل غیر ممکن است . اما به هر حال سعی پژوهشگران بر آن است که این عوامل را حد الامکان پیش بینی ، شناسایی و تمام احتیاط های لازم را به منظور کاهش آنها بکار ببرند .

 

موارد محدود کننده تحقیق عبارتند از :

????کمبود منابع علمی قابل دسترس: منابع علمی بسیار کم و محدودی(حداقل به صورت فارسی) در این حوزه وجود دارد که به طور مستقیم به موضوع مورد مطالعه و تحقیق مربوط باشد. به همین دلیل به منابع لاتین نیازمندیم که خود مشکلات دیگری همچون: “محدودبودن زمان استفاده از اینترنت در دانشکده، برگردان درست متون لاتین به فارسی و یک دست کردن آنها را” به همراه دارد.
????فقدان فعالیت مشابه در این زمینه
???? نبود بودجه برای انجام و پیشبرد کار: هر کار تحقیقی در مراحل مختلف خود نیازمند صرف هزینه های مالی است که مسلما تحقیقات دانشجویی به دلیل شرایط خاص محقق ازاین موضوع مستثنی نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *