اصلاحات پایان نامه بعد از جلسه دفاع

اصلاحات پایان نامه بعد از جلسه دفاع

پس از جلسه دفاع  و دریافت نمره  پایان نامه ، چنان چه نیاز به اصلاحاتی نباشد دانشجو باید مراحل اجرایی کار را دنبال کند و طبعا برای اخذ گواهی فراغ از تحصیل از دانشکده، باید با اداره های آموزش، مالی، دانشجویی و کتابخانه و یا آزمایشگاه تسویه حساب کند.

اگر چه دفاع، مرحله نهایی پایان نامه به حساب می آید اما گاهی در جلسه دفاع، اساتید نظراتی مطرح می کنند که درج آن ها در پایان نامه ضروری به نظر می رسد. و دانشجو در جهت اصلاح کار خویش باید به این نکته توجه کند و خود را برای اصلاحات نهایی که بیشتر جزئی اند آماده سازد و با اعمال آن ها آخرین اقدامات جهت نهایی شدن پایان نامه و رساله را نیز به انجام رساند.

چنان چه هیئت داوران، پایان نامه را از جهاتی، ناقص تشخیص دهد، موارد نقص را ذکر می کنند و از دانشجو می خواهند در مدتی مثلا یکی دو ماه نواقص را رفع و به تایید استادان داور برساند. کمتر اتفاق می افتد که پایان نامه یا رساله ای فاقد ارزش باشد و داوران آن را رد کنند و دانشجو ملزم باشد آن را دوباره تکرار کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد کارگروه تحصیلات تکمیلی باید نظر قطعی خود را در این مورد اعلام کند.

بنابراین بعد از دفاع، دانشجو موظف است تمامی نظرات، انتقادات و پیشنهادهای کارگروه را مورد توجه قرار دهد و اصلاحات لازم و مقتضی را درباره پایان نامه انجام دهد .

 بعد از اصلاحات

پس از انجام اصلاحات، دانشجو، نسخه اصلاح شده پایان نامه یا رساله را به تعداد لازم تحویل گروه آموزشی یا اداره پایان نامه می دهد. از بین نسخ، یک نسخه از پایان نامه برای تهیه میکرو فیلم از آن به مرکز مخصوص این کار فرستاده می شود و نسخه دیگر با صحافی مناسب در اختیار کتابخانه دانشکده ای قرار می گیرد که دانشجو از آن فارغ التحصیل شده است.

پس از ختم جلسه دفاع از پایان نامه، دانشجو علاوه بر انجام اصلاحات لازم مورد نیاز، بر حسب نظر داوران در روز دفاع، این نکته را نباید فراموش شود که گاه سهوا پس از روز دفاع مراحل بعدی را دست کم می گیرند و از این رو، هم برای خود و هم برای گروه آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده و احیانا دانشگاه مشکلاتی را پدید می آورند؛ زیرا تا وقتی تسویه حساب به عمل نیامده، عملا دانشجو فارغ التحصیل نشده و جزو ظرفیت دانشکده به حساب می آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *